Planowanie transportu – etapy procesu transportowego

Ostatnia aktualizacja: 2024-03-20  |  Średni czas czytania: 02:22
Artykuł reklamowy
Proces planowania transportu wymaga bardzo dobrej organizacji. Jeśli odpowiednio dobrze przygotujesz się do tego zadania, jego przebieg będzie bezproblemowy. Sprawdź, o czym pamiętać podczas organizowania transportu.
Planowanie transportu – etapy procesu transportowego

Zaplanowanie procesu transportu – najważniejsze informacje

Na samym początku należy opracować ogólną koncepcję przewozu. Rodzaj ładunku, jego wielkość i wymagania w transporcie, a także długość trasy, termin oraz typ pojazdu to najważniejsze zagadnienia, które trzeba ustalić. Może się tym zająć wybrany opiekun klienta w firmie zajmującej się logistyką i spedycją. Na tym etapie najważniejsze jest określenie warunków dostawy i zaplanowanie wszystkich etapów przebiegu procesu. 

Podczas tych wstępnych przygotowań należy zadbać o to, by ustalenia zostały odpowiednio utrwalone. Niezbędne jest zatem sporządzenie odpowiedniej dokumentacji oraz zawarcie umowy z przewoźnikiem. Na tym etapie warto też pomyśleć o odpowiednim oznaczeniu oraz ubezpieczeniu transportowanego towaru. Może okazać się też potrzebne zorganizowanie dodatkowego sprzętu załadunkowego, np. wózka widłowego, rampy, kontenerów itd., choć zwykle firma zajmująca się transportem posiada wszystkie potrzebne urządzenia tego typu. 

Logistyka magazynowa – składanie i kompletowanie towaru do wysyłki

Ładunek przeznaczony do wysyłki czasami musi być uprzednio składowany w magazynie. W oczekiwaniu na skompletowanie zamówienia towar należy przechowywać w odpowiednich warunkach, by zachować jego wartość. Profesjonalista firma logistyczna dysponująca własnym magazynek to w takiej sytuacji doskonały partner biznesowy

Wysyłka towaru za granicę

Transport ładunku na duże odległości często wymaga przekraczania granic. W obrębie UE oraz poza nią stosuje się odrębne przepisy. Warto je znać i respektować, by przewóz towaru przebiegał bez zakłóceń. Jeśli towar ma być wywożony poza granicę Unii Europejskiej, potrzebne jest dopełnienie formalności obejmujących zgłoszenie, odprawę celną oraz skompletowanie wymaganej dokumentacji i uiszczenie opłat. Dla przedsiębiorców, którzy na co dzień nie korzystają z możliwości importu i eksportu towarów takie procedury mogą być prawdziwym wyzwaniem.

W takiej sytuacji obsługa transportu wymaga też odprawy celnej i dopełnienia wszelkich formalności w tym względzie. Warto to zadanie powierzyć przewoźnikowi. Wiele firm zajmuje się odprawą w imieniu zleceniodawcy. Dzięki temu oszczędzisz sporo czasu, a większość obowiązków wynikających z faktu importu lub eksportu towaru zostanie zrealizowana przez pośrednika. Firma dostarczy Ci wszystkie niezbędne dokumenty, które będziesz mógł przekazać do odpowiedniego działu w celu dalszego postępowania. Co więcej, niektórzy przewoźnicy dysponują własnym magazynem do składowania towarów podlegających odprawie celnej. Jest to wygodna opcja dla osób, które z przyczyn finansowych potrzebują odłożyć w czasie moment powstania obowiązków celno-podatkowych.

Przygotowanie ładunku – pakowanie i zabezpieczenie

Faza pakowania towaru w dużej mierze zależy od jego rodzaju. Trzeba odpowiednio przygotować ładunek delikatny, sypki, wielkogabarytowy lub niebezpieczny. Za każdym razem warto mieć świadomość tego, czy w danej sytuacji osobę odpowiedzialną za transport obowiązują konkretne przepisy prawa. Towar trzeba też zabezpieczyć tak, by uniknąć uszkodzenia go w czasie transportu. Jeśli przewożona jest żywność lub inne produkty o krótkim czasie trwałości, korzystaj z chłodni.

Załadunek, transport i rozładunek ładunku

Warto zlecić ładunek doświadczonej firmie logistycznej (jedną z nich jest np. https://logit.com.pl/). Dzięki temu zyskujesz pewność co do jakości usługi. Kierowcy z wieloletnim stażem korzystający ze sprawnych, regularnie serwisowanych samochodów to gwarancja szybkiego i bezpiecznego transportu towaru. Równie istotne jest to, że firmy posiadają własne ubezpieczenie, a także wystawiają faktury za swoje usługi. Zwykle też dysponują sprzętem niezbędnym podczas załadunku i rozładunku towaru, co pozwala zredukować koszty transportu.

Zakończenie procesu transportu

Po dokonaniu transportu i odebraniu go w punkcie docelowym konieczne jest skompletowanie dokumentacji potwierdzającej wykonanie zadania oraz otrzymanie zapłaty. W większości sytuacji jest to zwykła formalność, która ma na celu zamknięcie procesu i możliwość udowodnienia tego, że usługa została wykonana.

Osoba odbierająca towar musi podpisać odpowiednie dokumenty. Powinna zrobić to po upewnieniu się, że ładunek dotarł w stanie nienaruszonym. W przeciwnym razie sporządza się protokół dokładnie opisujący zaistniałą sytuację. Dobrym pomysłem jest przygotowanie dokumentacji fotograficznej. Na protokole muszą znaleźć się podpisy zarówno osoby dostarczającej, jak i odbierającej towar. Po utrwaleniu wszystkich wątpliwości lub potwierdzeniu ich braku dostawa zostaje uznana za zakończoną. 

Logistyka wymaga dobrego przygotowania i sprawnego zarządzania, a także doskonałej synchronizacji. Proces transportowy składa się z przygotowania, spakowania ładunku, przewozu oraz rozładunku. Zwróć uwagę na każdy szczegół, by przewóz towaru przebiegał zgodnie z planem – sprawnie, szybko i bezpiecznie. 

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: